M I N O X I D I L

ASPIRYNA ZATRZYMUJE ŁYSIENIE?

aspiryna

Czy to naprawdę może być takie proste? Aspiryna, jeden z najstarszych i najszerzej dostępnych leków, może stanowić klucz do powstrzymania wypadania włosów. Wiemy, że jest on pomocny w zmniejszaniu stanu zapalnego – częstym skutkiem ubocznym wypadania włosów typu męskiego – ale pasuje również do ostatnich przełomów w badaniach nad wypadaniem włosów. Czy aspiryna może zatrzymać wypadanie włosów?

Aspiryna i wypadanie włosów

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy)

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest stosowana od tysięcy lat jako forma leków – w postaci liści wierzby.

Pod koniec XIX wieku aspiryna została zsyntetyzowana przez chemików. Dziś jest to jeden z najczęściej stosowanych leków – stosowany w leczeniu bólu, stanów zapalnych, gorączki, a także w zapobieganiu zawałom serca i udarom.

Istnieją nawet dowody sugerujące, że może to zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka.

Ale czy możemy dodać wypadanie włosów do listy warunków, które można leczyć za pomocą tego cudownego leku?

Zapalenie

Ustalono, że aspiryna ma właściwości przeciwzapalne .

A zapalenie jest częstym objawem łysienia typu męskiego. Niektóre badania nawet sugerują, że jest to przyczyną .

Ale nawet jeśli ta korelacja jest czystym zbiegiem okoliczności, aspiryna prawdopodobnie będzie korzystna w zmniejszaniu mikrozapalenia skóry głowy. Może to zmniejszyć zaczerwienienie i swędzenie, które tak często towarzyszy utracie włosów.

Jednak związek między aspiryną a wypadaniem włosów jest głębszy niż tylko stan zapalny.

PGD2 i wypadanie włosów

Obecnie popularnym konsensusem medycznym jest to, że utrata włosów typu męskiego jest spowodowana przez hormon dihydrotestosteron (DHT). To wyjaśnia, dlaczego utrata włosów na wzór ma większy wpływ na mężczyzn niż na kobiety – mężczyźni mają wyższy poziom tego hormonu. Ale istnieje wiele problemów z teorią, że DHT powoduje wypadanie włosów.

W 2012 r. pionierski artykuł medyczny publikowany w The National Center for Biotechnology Information zaproponował alternatywny opis wypadania włosów: prostaglandyny. W szczególności prostaglandyna D2 (PGD2).

Kluczowymi ustaleniami badania były:

Od 2012 r. związek pomiędzy aktywnością prostaglandyny D2 a wypadaniem włosów został jedynie wzmocniony. Na przykład zaobserwowano, że kastracja znacznie zmniejsza ekspresję PGD2. To wyjaśnia, dlaczego leki zmniejszające poziom DHT – takie jak finasteryd – stanowią skuteczne leczenie wypadania włosów. Zmniejszony DHT ma efekt domina związany ze zmniejszonym PGD2 – ale to nie sam DHT powoduje wypadanie włosów.

PGD2 prawie na pewno odgrywa ważną rolę w rozwoju łysienia androgenowego (wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet). Tu właśnie wchodzi aspiryna.

Aspiryna i prostaglandyny

Tak więc zwiększona aktywność PGD2 prowadzi do wypadania włosów. Wykazano, że aspiryna hamuje tworzenie prostaglandyn, takich jak PGD2. Wydaje się więc prawdopodobne, że aspiryna może skutecznie spowolnić lub zatrzymać wypadanie włosów poprzez obniżenie poziomu PGD2 w skórze głowy.

Niestety nie jest to takie proste.

W badaniu z 2012 r. Dokonano również innej obserwacji: kolejna prostaglandyna – PGE 2 – jest faktycznie niższa u łysych. Tak więc mężczyźni z utratą włosów według mają wyższy poziom PGD2, ale niższy poziom PGE2 w skórze głowy. Idealnie zatem skuteczne leczenie wypadania włosów na bazie prostaglandyn obniżyłoby PGD2, ale zwiększyło PGE2.

Ale aspiryna działa poprzez obniżenie całej aktywności prostaglandyn – nie tylko PGD2. Tak więc pozytywne skutki zmniejszonego PGD2 można zrównoważyć negatywnymi skutkami zmniejszonego PGE2.

„Prostaglandyny zwykle kontrolują funkcje organizmu w sposób„ yin i yang ”, gdzie pełnią funkcje przeciwne […] W przypadku włosów wiadomo, że PGE 2 i PGF 2 stymulują wzrost włosów, a PGD 2 hamuje wzrost włosów”

Niemniej jednak ta informacja jest nadal pozytywna. Co więcej, można go opracować w celu opracowania nowych i bardziej skutecznych metod leczenia wypadania włosów – najlepiej bez tak niszczących skutków ubocznych, jak inhibitory DHT.

Aspiryna i minoksidil?

Minoksidil jest jednym z dwóch zatwierdzonych przez FDA lekiem na wypadanie włosów – drugim jest finasteryd (Propecia).

Jednak w przeciwieństwie do finasterydu, nadal jest nieco tajemnicą, jak faktycznie działa minoksidil – ale wiemy, że nie ma to nic wspólnego ze zmniejszonym DHT.

Nieco dziwnie wiadomo, że DHT powoduje, że włosy na twarzy stają się grubsze, chociaż wydaje się, że włosy na skórze są cieńsze. Tak więc leczenie wypadania włosów, które działało poprzez zmniejszenie DHT, powinno teoretycznie zmniejszyć owłosienie twarzy.

Minoxidil faktycznie jednak zwiększa wzrost brody.

Co więcej, wykazano, że nie ma wpływu na DHT skóry głowy – mimo że sprawia, że ​​włosy na głowie są grubsze. Tak więc minoksidil musi działać inną metodą.

Nie zostało to udowodnione, ale spekulowano, że minoksidil działa poprzez zwiększenie PGE2 – dobrej prostaglandyny. Oczywiście jest to spekulacja, ale połączenie aspiryny – w celu zmniejszenia PGD2 – i minoksidilu – w celu zwiększenia PGE2 – może stworzyć korzystną równowagę prostaglandyn niezbędnych do zatrzymania wypadania włosów.

Na razie jednak najlepiej pozostawić naukowcom opracowanie bardziej eleganckiego rozwiązania!

Exit mobile version