M I N O X I D I L

KOLAGEN i WYPADANIE WŁOSÓW

Czy zauważyłeś kiedyś, że łysiny męskie często wyglądają lśniąco? Jak skóra wydaje się twardsza i bardziej napięta w porównaniu do skóry w innym miejscu na ciele? To nie przypadek. W rzeczywistości cechy te zapewniają cenny wgląd w przyczyny wypadania włosów. Co najważniejsze, mogą one stanowić klucz do odwrócenia łysienia androgenetycznego i odrastania włosów na całej głowie.

Aktualne wyjaśnienie utraty włosów

Dihydrotestosteron (DHT)

Jeśli zapytasz swojego lekarza o utratę włosów, prawdopodobnie powie Ci, że hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT) wiąże się z mieszkami włosowymi, powodując ich kurczenie się i ostatecznie zaprzestanie produkcji włosów. Wyjaśnienie to opiera się na różnych spostrzeżeniach poczynionych w XX wieku. Na przykład:

Z tych obserwacji jasno wynika, że ​​rzeczywiście istnieje związek między DHT a wypadaniem włosów.

Jednak efekt DHT w zakresie miniaturyzacji włosów nigdy nie został zaobserwowany w praktyce. Co więcej, istnieje kilka problemów z tym prostym wyjaśnieniem:

Ten ostatni punkt jest przedmiotem tego artykułu i przejdziemy do niego za chwilę. Na razie jednak dowody są dość mocne, by sugerować, że DHT to tylko część historii.

Łysa skóra głowy a nie łysa skóra głowy

Oprócz podwyższonych poziomów DHT istnieje szereg różnic między łysymi i nie łysymi głowami.

Odkrycie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie w ostatnich latach, to obserwacja, że poziomy PGD2 są około 3 razy wyższe w skórze głowy łysych mężczyzn w porównaniu z mężczyznami bez łysiny. Od tego czasu zrodziło się wiele prób opracowania leku na wypadanie włosów, który działa poprzez zmniejszenie PGD2.

Innym spostrzeżeniem, na które zwraca się mniej uwagi, niż być może zasługuje, jest to, że łysiny mają znacznie mniejszy przepływ krwi.

I na koniec, różnica, na której skupimy się w tym artykule, polega na tym, że łysiny znacznie zwiększyły wiązki kolagenu w porównaniu do grup kontrolnych. To spostrzeżenie ma długą drogę dla wyjaśnienia problemów z powyższą hipotezą DHT i może stanowić klucz do faktycznego odwrócenia modelu wypadania włosów.

Zwłóknienie

Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym skóry i tkanki łącznej. Twoje ciało wytwarza kolagen, aby leczyć skaleczenia, otarcia, itp., Ale czasami produkuje się zbyt dużo kolagenu, pozostawiając bliznę . Nadmiar kolagenu, który powstaje, gdy cięcie jest szczególnie głębokie, nazywa się zwłóknieniem . Zwłóknienie występuje nie tylko w odpowiedzi na uraz. Może wystąpić w dowolnej tkance ciała, takiej jak płuca, wątroba lub serce.

Twardzina jest zaburzeniem autoimmunologicznym, które prowadzi do zwłóknienia skóry. Nadmiar kolagenu tworzy twardą, napiętą skórę, która często może wyglądać lśniąco – nie różni się znacznie od wyglądu skóry głowy w zaawansowanym wypadaniu włosów.

Wypadanie włosów i zwłóknienie

Czy zatem wizualne podobieństwa między twardziną (zwłóknieniem) a utratą włosów są przypadkowe? Są badania, które sugerują, że nie. Poziomy kolagenu w łysych głowach zmierzono i porównano z kontrolnymi (nie łysymi). Wynik:

„Stwierdzono, że wiązki kolagenu były znacznie zwiększone w łysiejących wierzchołkach niż w nie łysiejącej skórze głowy potylicznej. Prawie 4-krotny wzrost włókien elastycznych zaobserwowano zarówno w skórze wierzchołka, jak i potylicznej skóry głowy w porównaniu z kontrolą MPHL. ”

Tak więc poziomy kolagenu – tj. Zwłóknienie – są prawie czterokrotnie wyższe u łysych mężczyzn w porównaniu z mężczyznami nie łysymi. Podobne obserwacje poczyniono w innych badaniach. Rodzi to pytanie, czy to zwłóknienie powoduje wypadanie włosów, czy tylko jest z nim skorelowane.

Niestety nie ma badań, które konkretnie dotyczyłyby tego pytania. Jednak wyniki powiązanych badań sugerują, że związek między wypadaniem włosów a zwłóknieniem ma charakter przyczynowy, a nie tylko korelacyjny.

Istnieją badania w których opisano rzadki przypadek twardziny skóry (zwłóknienia) skóry głowy. Pacjentka, kobieta, doświadczyła wypadania włosów dokładnie w obszarze zwłóknienia, ale nigdzie indziej na skórze głowy. To zdecydowanie sugeruje, że zwłóknienie powoduje wypadanie włosów. Ponadto fakt, że badana była kobietą, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo winy DHT.

Gdzie więc pojawia się DHT?

Obecnie mamy dwa konkurencyjne wyjaśnienia utraty włosów według wzoru: zwłóknienie i DHT.

Obecny konsensus medyczny mówi, że DHT wiąże się z mieszkami włosowymi, powodując ich kurczenie się i zaprzestanie produkcji włosów. Innymi słowy, że DHT powoduje wypadanie włosów. Tak powie większość lekarzy.

Ale ten związek przyczynowy między DHT a wypadaniem włosów nigdy nie został właściwie ustalony. I jak widzieliśmy wcześniej, istnieje wiele problemów z tym wyjaśnieniem.

Biorąc pod uwagę, że zwłóknienie jest wzmożone w utracie włosów, a zwłóknienie powoduje wypadanie włosów nawet przy braku DHT , bardziej uzasadnione wydaje się twierdzenie, że zwłóknienie powoduje wypadanie włosów, a nie DHT.

Więc gdzie pasuje DHT na tym zdjęciu? W końcu wykazano, że leki zmniejszające DHT skutecznie spowalniają wypadanie włosów – musi to mieć pewien wpływ na wypadanie włosów.

I tak jest. Wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że DHT jest w jakiś sposób związany ze zwłóknieniem, co z kolei powoduje wypadanie włosów.

Jeśli to prawda, to wyjaśniałoby, dlaczego mężczyźni z utratą włosów cierpią na choroby serca: choroba serca jest silnie związana z zwłóknieniem. Wyjaśnienie zwłóknienia wyjaśnia również, dlaczego Propecia i inne leki obniżające poziom DHT rzadko odrastają włosy: nie odwracają zwłóknienia, po prostu zapobiegają jego pogorszeniu.

Niezależnie od związku między DHT, zwłóknieniem i wypadaniem włosów, powiązań między nimi nie należy ignorować. Biorąc pod uwagę wspólny związek z chorobami serca, problem może być nie tylko kosmetyczny.

Exit mobile version