M I N O X I D I L

KWERCETYNA A ŁYSIENIE

kwercetyna

Wszyscy wiemy, jak zdrowe są kolorowe owoce i warzywa. A kwercetyna – flawonol, który nadaje wielu z tych produktów ich kolor – zyskuje uznanie dzięki imponującej liście korzyści zdrowotnych. Jest zbyt wcześnie, aby wyciągać jednoznaczne wnioski, ale kwercetyna okazuje się obiecująca jako leczenie zapobiegawcze w przypadku niektórych rodzajów raka, chorób serca, a nawet może promować naprawę DNA. Teraz dowody sugerują, że obniża poziom PGD2 – coś, co może sprawić, że będzie to również skuteczny sposób leczenia wypadania włosów .

Kwercetyna jest flawonoidem – klasą związków organicznych występujących w roślinach i grzybach. Oprócz nadawania roślinom koloru, flawonoidy pomagają chronić przed organizmami powodującymi choroby roślin. Flawonoidy zyskały w ostatnich latach uwagę ze względu na ich właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Te właściwości sprawiły, że są popularnymi kandydatami do leczenia szerokiej gamy chorób. Spośród tych prozdrowotnych flawonoidów kwercetyna należy do najbardziej obiecujących.

Kwercetyna znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym:

Cebula

Brokuły

Jarmuż

Żurawina

Słodki ziemniak

Być może to nie przypadek, że wiele z tych owoców i warzyw zawierających kwercetynę zyskało reputację „super żywności”. Coraz więcej dowodów sugeruje, że kwercetyna może być również skuteczna w zapobieganiu chorobom serca. Co ciekawe, dowody w przeważającej mierze wykazały silny związek między choroba serca a utrata włosów . W szczególności w jednym badaniu stwierdzono, że mężczyźni, którzy łysieją na głowie przed 45 rokiem życia, są o 36% bardziej narażeni na zdarzenie sercowe. Więc jeśli twoje włosy zaczynają się cienkie, warto rozważyć suplementację kwercetyną. Jako dodatkowy preparat, wydaje się , że obecnie dowody sugerują, że kwercetyna może również powstrzymać utratę włosów.

Wzorzec wypadania włosów

Od lat utrata włosów wzorzec jest uważana za problem hormonalny – szczególnie hormon DHT .

Uważa się, że DHT lub dihydrotestosteron wiąże się z receptorami w mieszkach włosowych. Z czasem uważa się, że powoduje to ich kurczenie się i ostatecznie zaprzestanie produkcji włosów.

W 2012 r. Przełomowy artykuł badawczy odkrył kolejny ważny czynnik w utracie włosów według wzoru: PGD2.

PGD2 to prostaglandyna. Prostaglandyny są związkami lipidowymi w organizmie, które działają w podobny sposób jak hormony. Wiążą się z receptorami, co powoduje zmiany w ciele. W każdym razie badanie wykazało, że poziomy PGD2 są około 3 razy wyższe w skórze głowy łysych mężczyzn w porównaniu z mężczyznami bez łysiny. Ponadto naukowcy zauważyli, że wzrost poziomu PGD2 hamuje wzrost włosów.

Kwercetyna i PGD2

Różne badania donoszą o zdolności kwercetyny do obniżania poziomów PGD2. Jest to interesujące nie tylko w odniesieniu do wypadania włosów na wzór, ale także zaburzeń autoimmunologicznych. Podobne obserwacje – że kwercetyna obniża poziomy PGD2 – zostały potwierdzone w wielu innych badaniach. Wiadomo, że PGD2 odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu stanu zapalnego w organizmie człowieka. Wiadomo, że stan zapalny towarzyszy utracie włosów (dlatego skóra głowy ma skłonność do swędzenia w miejscach łysienia). W rzeczywistości może być to przewlekłe zapalenie, które wyjaśnia, dlaczego łysiny męskie mają zwiększone poziomy tkanki zwłóknieniowej.

Niezależnie od wyjaśnienia, jasne jest, że PGD2 jest bardzo szkodliwy dla włosów. A ponieważ wykazano, że kwercetyna zmniejsza PGD2, jest oczywiste, że może zapobiegać utracie włosów. Są nawet dowody, że może to pomóc odwrócić inną, rzadszą formę wypadania włosów…

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest stanem wypadania włosów, który występuje, gdy układ odpornościowy organizmu niszczy mieszki włosowe. Często charakteryzuje się małymi, okrągłymi plamami wypadania włosów. Ale czasami rozciąga się na całą głowę (łysienie całkowite) lub całe ciało (łysienie uniwersalne). Jednak łysienie plackowate występuje znacznie rzadziej niż wypadanie włosów na wzór, dotykając około 1 na 1000 osób na całym świecie.

I chociaż dokładna przyczyna łysienia plackowatego nie jest całkowicie poznana, wiadomo, że ma składnik zapalny. To wyjaśnia, dlaczego inhibitory JAK skutecznie leczą łysienie plackowate. Inhibitory JAK są silnymi lekami i wiadomo, że powodują całkiem poważne działania uboczne.

Kwercetyna jest jednak znacznie bezpieczniejsza. A badania wykazały , że również może być skuteczne w leczeniu łysienia plackowatego: Wiemy, że zapalenie jest szkodliwe dla włosów. Wiemy również, że PGD2 jest szkodliwy dla włosów. Kwercetyna zmniejsza oba te czynniki.

Więc następnym razem, gdy będziesz w sklepie spożywczym, zaopatrz się w kolorowe owoce i warzywa! Oprócz poprawy włosów, ten cudowny flawonoid ma wiele korzyści zdrowotnych – od zmniejszonego ryzyka chorób serca do możliwości naprawy DNA.

Exit mobile version