M I N O X I D I L

PALMA SABAŁOWA

palma sabałowa

Jeśli czytałeś o naturalnych lekach na wypadanie włosów, być może natrafiłeś na roślinę zwaną palma sabałowa. Mówi się, że wyciągi z palmy sabałowej pomagają spowolnić lub zmniejszyć rodzaj utraty włosów znanej jako łysienie androgenowe (powszechna forma wypadania włosów znana również jako typ męski).

Jedną z teorii, w jaki sposób palma sabalowa może działać, jest to, że może spowalniać 5-alfa-reduktazę, enzym zaangażowany w konwersję hormonu testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). DHT jest uważany za kluczowy czynnik przyczyniający się do wystąpienia i postępu łysienia androgenowego. Mówi się także, że zwiększa aktywność enzymu odpowiedzialnego za metabolizm DHT do androstanodiolu (słabszego hormonu androgenowego).

Duża część popularności palmy sabałowej jako środka na wypadanie włosów i łysienie opiera się na tym, jak działa, a nie na badaniach. Chociaż istnieją badania laboratoryjne sugerujące, że środek ten może hamować redukcję 5-alfa, brak jest dobrze zaprojektowanych badań klinicznych wykazujących, że palma sabałowa może powodować odrastanie włosów lub powstrzymywać postęp wypadania włosów.

Dostępne badania obejmują otwarte badanie opublikowane w International Journal of Immunopatathology and Pharmacology w 2012 r. Spośród 100 mężczyzn z łagodnym do umiarkowanego łysieniem androgenowym jedna grupa przyjmowała 320 mg palmy sabałowej dziennie przez 24 miesiące, a druga grupa przyjmowała 1 mg finasterydu (lek stosowany w leczeniu wypadania włosów) dziennie przez ten sam okres. Naukowcy odkryli, że wynik wzrostu włosów był wyższy w grupie otrzymującej minoxidilu w porównaniu z grupą palmy sabałowej i że efekt spalmy sabalowej był gorszy niż minoxidilu.

W badaniu opublikowanym w Journal of Alternative and Complementary Medicine w 2002 r. 26 mężczyzn z łagodnym do umiarkowanego łysieniem androgenowym przyjmowało suplement zawierający palmę sabałową i beta-sitosterol lub placebo przez 21 tygodni. Skuteczność leczenia podczas ostatniej wizyty, oceniana przez personel, wynosiła 60 procent w grupie palmy sabałowej w porównaniu do 11 procent w grupie placebo. Działania niepożądane były łagodne i przemijające.

Exit mobile version