M I N O X I D I L

TAURYNA BARDZIEJ SKUTECZNA NIŻ PROPECIA

To mało znany fakt, że łysi mężczyźni mają wyższy poziom zwłóknienia skóry głowy. Wykazano, że tauryna , kwas aminosulfonowy występujący w tkankach zwierzęcych, zapobiega i zmniejsza zwłóknienie. W tym artykule przyjrzymy się dowodom na taurynę jako sposobu na wypadanie włosów, w tym badanie, które twierdzi, że jest bardziej skuteczne niż zatwierdzony przez FDA lek na wypadanie włosów Propecia.

Zwłóknienie jako przeoczony czynnik utraty włosów

Tauryna jest organiczną substancją chemiczną występującą w mięsie i rybach. Jest również stosowany jako składnik napojów energetycznych.

Chociaż tauryna nie jest ściśle zdefiniowanym aminokwasem, jest bardzo podobna i jest niezbędna dla szerokiego zakresu procesów zachodzących w organizmie. Jest niezbędny do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Jest także przeciwutleniaczem. Ale powodem, dla którego tauryna może być skutecznym sposobem na wypadanie włosów, jest to, że dowody sugerują, że może zmniejszyć zwłóknienie .

Zwłóknienie jest nadmiarem kolagenu – białka strukturalnego wykorzystywanego do wytwarzania skóry i tkanki łącznej. Różne postacie zwłóknienia rozciągają się od zwykłych, takich jak blizna, do stanów zagrażających życiu, takich jak mukowiscydoza. Wydaje się, że zwłóknienie jest również związane z utratą włosów według wzoru. Badanie to wykazało, że łysi mężczyźni mieli czterokrotnie więcej wiązek kolagenu (zwłóknienie) w skórze głowy w porównaniu do nie łysych kontroli:

„Stwierdzono, że wiązki kolagenu były znacznie zwiększone w łysiejących wierzchołkach niż w nie łysiejącej skórze głowy potylicznej. Prawie 4-krotny wzrost włókien elastycznych zaobserwowano zarówno w skórze wierzchołka, jak i potylicznej skóry głowy w porównaniu z kontrolą MPHL. ”

Ten przytoczony fragment badania wydaje się być czymś więcej niż przypadkiem. Twardzina jest rzadką chorobą, w której nadmiar kolagenu gromadzi się w skórze. Może wystąpić w dowolnym miejscu w ciele, ale kiedy pojawia się w skórze głowy, jednym z pierwszych objawów jest utrata włosów.

I czy zauważyłeś kiedyś, jak łysiejące męskie skóry głowy wyglądają twardo, mocno i lśniąco? Jest to bardzo podobne do skóry dotkniętej twardziną. W końcu każdy, kto został przecięty na tyle głęboko, aby pozostawić bliznę, będzie wiedział, że włosy nie rosną już w obszarze blizn.

Teraz wiem, że wydaje się to sprzeczne z powszechnie przyjętym poglądem, że dihydrotestosteron (DHT) powoduje wypadanie włosów. W tym uproszczonym wyjaśnieniu istnieje jednak wiele problemów. DHT jest w jakiś sposób wyraźnie związany – w przeciwnym razie leki takie jak finasteryd i dutasterid nie zadziałałyby – ale DHT nie wyjaśnia, dlaczego włosy wypadają tylko z górnej części skóry głowy lub dlaczego łysi mężczyźni mają więcej kolagenu w skórze głowy.

Tauryna zapobiega zwłóknieniu

Tak więc, jeśli zwłóknienie skóry głowy przyczynia się do rozwoju łysienia, zmniejszenie jej powinno zapobiec postępowi wypadania włosów. Tu właśnie wchodzi tauryna. Jak wspomniano wcześniej, zwłóknienie wiąże się z wieloma chorobami i stanem zdrowia. Tauryna została przebadana jako potencjalny lek na wiele dolegliwości.

W badaniu na szczurach stwierdzono, że tauryna zapobiega zwłóknieniu wątroby w wyniku spożywania alkoholu. Podobne badania donoszą również, że tauryna zmniejsza zwłóknienie płuc. Istnieją również dowody na to, że tauryna może zmniejszyć ryzyko chorób serca:

„W literaturze dostępnych jest wiele informacji eksperymentalnych i niektóre dowody kliniczne sugerujące, że tauryna może być korzystna w chorobach sercowo-naczyniowych o różnej etiologii”.

W literaturze spotkać można dowody, że łysi mężczyźni są o 36% bardziej narażeni na wystąpienie zdarzenia sercowego niż mężczyźni z pełną głową. Tak więc, nawet jeśli jesteś niedowiarkiem w sprawie tauryny na wypadanie włosów, nadal warto ją rozważyć jako skuteczne remedium na wiele innych dolegliwości.

Jak to działa? Wydaje się, że tauryna zmniejsza zarówno stan zapalny, jak i zwłóknioną cytokinę TGF-beta – dwa czynniki, które pojawiają się wielokrotnie w badaniach nad wypadaniem włosów:

„Tauryna, pół niezbędny aminokwas, jest przeciwutleniaczem, hamuje wytwarzanie prozapalnych cytokin, takich jak IL-1 i IL-6, a także hamuje wytwarzanie TGF-beta, głównej cytokiny fibrynogennej.”

Oczywiście wszystko to jest bardzo spekulacyjne: utrata włosów może być spowodowana stanem zapalnym i zwłóknieniem, a tauryna zapobiega niektórym stanom zapalnym i zwłóknieniu. Ale dowody idą trochę głębiej. Istnieje kilka niewielkich badań, które skupiły się na skuteczności tauryny w wypadaniu włosów.

Tauryna i wypadanie włosów

Po pierwsze, jest to badanie in vitro wpływu tauryny na mieszki włosowe. Naukowcy odkryli, że tauryna działała jako swego rodzaju tarcza ochronna przed negatywnymi skutkami wspomnianego wyżej TGF-beta:

„Wykazaliśmy, że tauryna została wchłonięta przez osłonkę tkanki łącznej, proksymalną zewnętrzną osłonkę korzenia i cebulkę włosa, sprzyjało przetrwaniu włosów in vitro i zapobiegała szkodliwemu wpływowi mieszków włosowych na TGF-beta1”.

Jak na razie dobrze. Ale badania idą jeszcze dalej, testując taurynę przeciwko zatwierdzonemu przez FDA leczeniu wypadania włosów finasterydowi i astressynie B:

„Chociaż astressin-B i finasteryd są dwoma znanymi lekami stosowanymi w leczeniu łysienia, dane w tym badaniu sugerują, że tauryna może działać lepiej niż dwa leki przeciw łysieniu przeciw wypadaniu włosów spowodowanemu szczególnie przez stres”.

Bardziej skuteczny niż finasteryd ?!

„Podsumowując, istnieją mocne dowody na to, że tauryna ma ogromny potencjał przeciwdziałający łysieniu, szczególnie przeciwko stresowi chemicznemu. Niniejsze badanie sugeruje, że tauryna może silnie działać przeciw wypadaniu włosów, gdy jest stosowana w połączeniu z innymi dostępnymi w handlu środkami przeciw łysieniu. ”

Tauryna dietetyczna i suplementacja

Niestety, tauryna nie była szeroko badana pod kątem jej wpływu na wypadanie włosów, mimo że okazała się bardzo obiecująca jako potencjalnie skuteczny sposób leczenia. Widzieliśmy, że łysina ma cztery razy więcej wiązek kolagenu (zwłóknienie) niż owłosiona skóra głowy. Widzieliśmy również, że tauryna może zmniejszyć zwłóknienie. Tauryna wydaje się także działać przeciwzapalnie i hamować TGF-beta – czynnik wzrostu często związany z wypadaniem włosów. Dodatkowo istnieje dodatkowy bonus zmniejszonego ryzyka chorób serca.

Jak więc zwiększyć spożycie tauryny?

Oprócz napojów energetycznych tauryna występuje najliczniej w rybach i mięsie. To dobra wiadomość dla mięsożerców, ale wegetarianie i weganie mogą stwierdzić, że ich dieta pozostawia im niewielkie spożycie tauryny lub jej brak.

Exit mobile version